Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU

Warning: file_get_contents(http://www.mynet.com/havadurumu/asya/turkiye/#niğde): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/tarbazco/public_html/wp-content/themes/portal3/inc/box/havadurumu/hava.php on line 11
hava durumu

#niğde

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Darboğaz

Ana Sayfa » Darboğaz
20 Şubat 2017

DARBOĞAZ’IN TARİHÇESİ VE TARBAZ İSMİNİN NEREDEN GELDİĞİ:

Yapılan araştırmalara göre kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte bundan bir kaç asır önce TARBAZ adında bir aşiret reisinin şimdiki yerleşim yerine gelerek çadır kurup ikamet ettikleri rivayeti bilinmektedir.

DARBOĞAZ adını,

TARBAZ isimli aşiret reisinden almış sonra

DARBAZ olan ad, son olarak da coğrafi konumu göz önünde bulundurularak

DARBOĞAZ olmuştur.

1968 yılına kadar köy statüsünde olan Darboğaz, nüfusunun 2000’i aşması ile belediyelik olup 30 Mart 2014 tarihine kadar bu statüsüün korumuştur.

Nüfusunun  2 binin altına düşmesi ile6360 sayılı kanun kapsamında ilçemize bağlı Kılan, Yeniyıldız,Çiftehan’ın da yer aldığı Türkiye genelinde 558 belediye ile eş zamanlı olarak tüzel kişiliğini yitirip muhtarlıkla yönetilemeye başlanmıştır.

46 yıllık belediyecilik yönetiminin ardından yapılan 30 Mart seçimlerinde  Durmuş Güven muhtar seçilmiştir. Geride kalan 46 yılda belediye başkanlığı yapan isimler aşağıda yer almıştır.

DARBOĞAZ’DA BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPMIŞ KİŞİLER

Mustafa ÜNAL (Elmacı), Ahmet AKTÜRK, … (devam edecek)

Nüfusu, Nüfus sayımının yapıldığı mevsimlere göre inişli-çıkışlı bir grafik sergilemiştir. Son olarak, 2007 yılında yapılan Adrese Dayalı Nüfus sayımı sonucunda 2338 kişi tespit edilmiş bu nüfus yıldan yıla eriyerek 2014 yerel seçimleri öncesinde 2 binin altına, günümüzde ise 1700’lere kadar inmiştir.

2015 yılı verilerine göre Darboğaz nüfusu 1700 civarındadır.Bu nüfus aynı grafikte düşmeye devam ederse Daboğaz’da değil bir çok programlı lise yapımı, mevcut orta okulunu bile kaybedecek ve burada okuyan öğrenciler taşımalı eğitim ile en yakın yerleşim yerindeki orta okula taşınacaktır.

Resmi ve yerleşik nüfusun bu kadar düşmesine karşın  Türkiye ve Avrupa’nın dört bir yanına dağılmış insanlarımızın özellikle Kiraz hasadının olduğu Temmuz ayı ve gurbetçilerin izinlerini kullanıldığı Ağustos ayında nüfus  6-7 bin civarında olduğu gözleniyor.

Darboğaz’da yerleşik nüfusun büyük kısmı emeklilerden ve ziraatle uğraşanlardan oluşur. Ziraat tarımının içinde en büyük payı kuşkusuz kiraz üretimi almakta olsa da son yıllarda kirazdan iyi gelir elde edemeyen çiftçilerin ceviz ve elmaya eğilim artmıştır.

Sulama sorunun yapılan iki göletle bir nebze olsun çözülmesiyle köylüler kendi ihtiyacına yönelik  fasulye, patates, domates gibi sebzelerle ile kayısı, erik vb meyvelerin üretimine de başlamıştır.

Son yıllarda büyükşehirlerde doğal ürüne olan rağbetle birlikte meyvelerin kurutulup satılması da önem kazanmıştır.

İlkbahardan sonbahara kadar hızlı bir yapılaşmanın yaşandığı Darboğaz’da konut sayısı 2 bine ulaşmış bulunuyor. Yüzölçümü 6000 hektardır.

Ulukışla İlçe merkezine 15 km, Niğde il merkezine ise 60 km, Adana’ya 150 km, Ankara’ya 430 km mesafede yer alan Darboğaz , Bolkar Dağı eteğinde 1463 m. yükseklikte kurulmuş olduğundan yaz ve kış turizmine oldukça elverişlidir. Köyün hemen üzerinde yer alan meydan yaylasında bulunan 7 km’lik doğal kayak pisti, kış aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti kasabamıza davet etmektedir.

 

Zemin, Eosen fliş (kireçtaşı, marn, kumtaşı) formasyonundan ibarettir. Kasabanın ana zeminini, aralarında kumtaşı bantları bulunan marnlı seviyeler teşkil eder. Kuzey tarafta yükselen Karatepe ve Sazak deresinin kuzey yamaçları, volkaniklerden (Andezit, Split, Porfir) Olukbaşı mevki ise, kireçtaşlarından ibarettir. Dere vadisinde alüvyon doğu ve batı yamaçlarda 3-4 metre kalınlığında yamaç molozu ile kaplı sahalar görülür. Yer altı suyu derindedir, meskün bahanın batısında kaplıca mevcuttur.

 

Deprem durumu; 4. Derece tehlikeli deprem bölgesindedir. Zararsız depremlerin olduğu bilinmektedir.

 

Bölgede, dünyaca ünlü Napolyon kirazı yetiştirilmekte ve yurt dışına ihraç edilmektedir. Ayrıca her sene kasabanın kültürünü ve kirazın tanıtımı amacıyla kiraz, kültür ve sanat festivali düzenlenmektedir. Festival, kiraz’ın toplanmaya başladığı temmuz ayının ilk iki haftasına denk gelecek şekilde kutlanır.

COĞRAFİ KONUMU

 Darboğaz , İç Anadolu Bölgesinde yer alan Niğde ili Ulukışla ilçesine bağlı küçük şirin bir yerleşim yeridir.. Bölge dağlık bir vadi teşkil eder. Bolkar dağlarının kuzey yamaçlarında kurulan Darboğaz; doğusunda Gümüş ve Maden Köyleri, Batısında Emirler Köyü, güneyinde Bolkarlar ve kuzeyinde de Porsuk alan bahçesi ile çevrilidir.

Sularının soğuk, havasının güzel olması nedeni ile komşu iller olan Adana ve Mersinli hemşehrilerimizin 70-80 yıldır vazgeçemedikleri bir yayla konumunu kazanmıştır.

Darboğaz, ilçe merkezine 15 km ve il merkezine de 65 km uzaklıktadır.

İKLİM

Darboğaz, İç Anadolu ile Akdeniz Bölgesi’nin tam intibak bölgesinde yer aldığından yazları kurak ve sıcak, kışları da yağışlı ve ılıman geçer. En fazla yağış ilkbahar mevsiminde gerçekleşir.

ULAŞIM

Darboğaz’dan  komşu köy ve ilçelere ulaşım, 1963 yılına kadar at ve merkeplerle yapılırken bu yılda ilk kamyonetle tanışılmış ve bundan sonraki yıllarda motorlu araçların sayısı yıldan yıla artmıştır. Günümüzde Ulukışla, Niğde ve Adana’ya minibüs ve otobüslerle günlük seferler yapılmaktadır. Ayrıca Niğde-Ankara-Adana üçgeninde bulunan demir yolunda Adana, Ankara ve Niğde’den Ulukışla istasyonuna günlük tren bulmak mümkündür.

EL SANATLARI

 Darboğaz, eskiden beri Halı ve Kilimcilik dokuması yapılır. Dokuma tamamen ilkel bir alet olan ISTAR’la yapılmaktadır. Ayrıca doğramacılık ve inşaat ustalı gibi el hünerleride yapılmaktadır.

TARIM VE TİCARET

 Darboğaz halkının geçim kaynağını tarım teşkil etmektedir. Genellikle Tahıl ve Meyve tarımı başta gelmektedir. Son yıllarda ihracata yönelik olarak üretimi yapılan Napolyon Kirazı’nın bölgede son turfanda ürün şeklinde yetiştirilmesi tarım alanında önemli bir konuma gelmiştir. Elma ağırlıklı bahçeler, kiraz bahçelerine dönüştürülmektedir. Kısmen de olsa küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Kasaba halkının ve yayla yapan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geçimini ticaretle sağlayan bakkal başta olmak üzere, manav, Kasap, inşaat malzemesi, marangoz, kuaför, fırın, internet kafe vb. otuz kadar küçük esnaf vardır. Ayrıca yük taşımacılığı ve bahçe çapalamada kullanılan  ‘pat pat’ diye tabir edilen araçların sayısı 200’ü aşmıştır.Buna karşın geçmişte 30 kadar olan traktör sayısı ise tek haneli rakamlara kadar gerilemiştir.

Tarım aracı olarak kullanılan pat patların köy içinde özellikle küçük yaşta olan çocuklar tarafından kullanılması büyük risk taşıyor.

SAĞLIK

1982 yılına kadar Darboğaz’ın sağlık sorunlarını köy ebesi ile karşılarken 1982 yılında açılan Sağlık Ocağı bünyesindeki doktor, hemşire, ebe, müstahdem, sağlık memuru, ebe hemşire ve şoför kadrosuyla uzun yıllar sağlık alanında hizmet vermiş olsa da aile hekimliğine geçilmesiyle bu hizmetler merkezden yönetilir hale gelmiştir.

YAPILAŞMA

Darboğaz’da Napolyon Kirazı’nın üretimini tehdit eden önemli hususlardan biri de yapılaşmadır. Nüfusun hızla artması ve yayla konumunda olması nedeniyle bahçelik alanlar ev yapımı neticesinde yok edilmektedir. Böyle bir tehlikenin önüne geçilmesinde başta Darboğaz Belediyesi olmak üzere diğer yönetimlere büyük görev düşmektedir. Kesinlikle tarıma elverişli alanlara inşaat ruhsatı verilmemelidir.

TAPU VE KADASTRO

Kiraz üretiminde olumsuz olarak karşımıza çıkan bir engel de şudur. Bölgemizde yapılan Tapu Kadastro çalışmalarıyla; yüzyıllarca bölge halkının zilliyetinde olan tarıma elverişli arazilerin ellerinden alınarak Hazineye veya Orman Bakanlığı’na yazdırılmış olmasıdır. Bu konuda yüzlerce mahkeme açılmış olup; bazıları hâlâ devam etmektedir. Tarıma elverişli bu arazilerin cüzî fiyatlarla yeniden satışının yapılması sorunun çözülmesinde büyük bir yarar sağlayacaktır. Bu satışlar öncelikle kadastro çalışmaları geçmeden kimin zilliyetinde ise bu kişilere yapılmalıdır. Eğer bu şahıslardan bir istek gelmez ise ikinci şahıslar devreye girmelidir. Bunu yaparken ormana ve mera tecavüzüne yer verilmemesi de önemli bir konudur. Açılan bu davalar yıllarca sürüncemede kalmaktadır. Vatandaş, açtığı davaya konu olan araziye kiraz bahçesi dikmiş olsa belki de ikinci ya da üçüncü ürününü almış olacaktı. Hem kendi bütçesini düzeltecek, hem de ülkeye döviz girdisi sağlamış olacaktı. Bu soruna da el atılarak bir an önce çözüme kavuşturulması vatandaşın ve ülkenin yararınadır.

DİĞER KONULAR

1993 yılında TRT’nin kurmuş olduğu yansıtıcı ile üç kanal ve dört de özel televizyonların kanalları rahatlıkla seyredilmektedir.

Turkcell ve Vodafone ile cep telefonu görüşmeleri sağlıklı yapılırkeken Avea yerelşim yerinin yüksek kesimlerinde erişim sağlamaktadır.

3G ile sadece Turkcell şebekesi hızlı internet erşimi vermektedir.

Darboğaz’da yaşayan vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için yaz aylarında yetersiz kalan Darboğaz Camii’nin yanı sıra hayırsever vatandaşlarımızın katkısıyla köy girişinde çifte minareli Miraç Camii de büyük oranda tamamlanmış olup ibadet yapılabilecek aşamaya gelmiştir.Bu caminin eksikleri ve çevre düzenlemeleri için hayırseverlerin yardımını da ihtiyaç duyulmaktadır.

Kurulan otomatik santralle ve mevcut olan PTT şubesi ile haberleşme modern bir şekilde halkın hizmetine sunulmuş olup 2005 yılından itibaren ADSL alt yapısının köye gelmesi ile online işleme açılan şubede emekliler ilçeye gitmeden maaşlarını alıp, anında para transferi de yapılmaya başlanmıştır.

PTT Genel Müdürlüğü’nün küçük yerleşim birimlerindeki şubelerini acentaya dönüştürme politikası sonucu 2013 yılında açılan ihaleyi köyün esnaflarından Sait Baran kazanmış olup Ptt Acentası olarak hizmete devam etmektedir.

Elektrik, içme suyu, kanalizasyon gibi alt yapılar düzenlenmiş olup; kanalizasyon yetersiz durumdadır.

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN