DUYURU

Fotoğraf Galerilerine Kurban Bayramı 2014 isimli albüm paylaşılmıştır.

Site İçi Arama
Anket
Köşe Yazıları
İstatistikler
Toplam: 1254531
Aktif: 6
Bugün: 407
Dün: 462
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Diller
Haber Arşiv
     
BEYİN FIRTINASI

ÇÖZÜM SÜRECİ=BOP

ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), tadil edilmiş şekli Genişletilmiş Ortadoğu Projesi (GOP) çerçevesinde değerlendirmek, irdelemek gerekir. Çözüm sürecini, BOP ya da GOP’tan bağımsız düşünmemek, ele almamak gerekir. Proje önceleri yalnız Ortadoğu ülkelerini kapsarken daha sonra Kuzey Afrika ülkelerini de içerecek şekilde genişletilmiştir. Kökeni 1970’li yıllara, belki de daha eski yıllara uzanan projenin siyasal ve ekonomik boyutları vardır. 

Siyasal boyutu Kuzey Afrika Atlantik kıyısından Hazar Denizi’ne kadar uzanan, hatta Türki cumhuriyetlerini de kapsayan geniş coğrafi bölgede, siyasal sınırlar değiştirilerek, yeni devletler de kurularak, ABD’nin egemen olduğu, yönettiği bir devletler birliği oluşturmaktır.

TÜRKİYE’DE BOP’UN EŞBAŞKANI KİMDİR ?

Recep Tayyip Erdoğan

 

REKLAM ALANI

SERTİFİKALI 0900 ZİRAAT KİRAZ FİDANI

Fidanlarımız Darboğaz'da kendi fidanlığımızda Ziraat Yüksek Mühendisi Sedat GÜNİNDİ denetiminde yetiştirilmektedir.

Fidanları fidanlığımızdan seçip alabileceğiniz gibi kargo ile adresinize de gönderim yapmaktayız.

Salih Tekin:0537 395 70 35

Tural Ağır:0533 366 49 18

Ali Pınar:0532 477 07 85

NİŞAN-DÜĞÜN-DAVET

NİŞAN,DÜĞÜN VE DAVETLERİNİZ İÇİN HIDIR DÜNDAR VE ORKESTRASI İLE KALİTELİ MÜZİK ORGANİZASYONU SAĞLAMAKTADIR. 

İRTİBAT:EFKAN KAYA

Gölet Projelerimiz

 

 

Geçimini büyük oranda Bahçe Ziraati ile sağlayan Darboğazlılar'ın en büyük sorunlarından birisi olan Sulama suyu, yapılan iki gölet projesiyle aşılıyor..

 

 

BOĞAZ GÖLETİ

 

Yıllardır Toroslardan gelen kar suyunu boşa akıp gitmesi verimli bahçecilik yapılmasına engel teşkil etmektedir. Mevcut su kaynağının kıt olması sondaj yoluyla yer altında su çıkartılmasına neden olmuş bu su da bahçe sahipleri için oldukça masraflı hale gelmiştir.

 

2006 yılının son çeyreğinde S.S.Darboğaz Sulama Kooperatifi öncülüğünde, Darboğaz Belediyesi ve vatandaşların da maddi-manevi desteğiyle imece usulü çalışılarak kısa sürede Boğaz mevkiinde 600 dönüm arazi sulayabilecek kapasitede 17 metre derinliğinde bir gölet inşa edilmiştir.

 

Bu gölet Devletimizin yapımına başladığı ve bitim aşamasına gelen Killik Deresindeki ana gölet yapılana kadar su sıkıntısını bir nebze çözmüş bulunmaktadır.

 

Bu göletin yapımında S.S.Darboğaz Sulama Kooperatifi Başkanı Hüseyin Dündar, Yönetim kurulu üyeleri Osman Gözde, Ahmet Güven ile Abdurrahman Erol başta olmak üzere diğer üyelerin yanı sıra Darboğaz Belediye Başkanı Mustafa Kuzum, Darboğazlı iş adamları, gurbetçiler, vatandaşlar, siyasi parti teşkilatları, mahalle muhtarları gerek maddi olarak gerek manevi olarak desteklerini esirgemediler. Niğde ve Ulukışla Belediyeleri de İş makineleriyle destek verdiler.

 

 

KİLLİK GÖLETİ

 

Kasabamızın ana gölet projesi için geçmiş dönemlerde, Mehmet Arısoy'un Belediye Başkanlığı döneminde, hazırlanmış projeyle yola çıkılarak, önceki dönemde başkanlık yapan Mustafa Altunöz'ün ve şimdiki belediye başkanı Mustafa Kuzum ve 22.dönem Niğde Miletvekili Erdoğan Özegen'in de üzerinde durmasıyla bir önceki Enerji Bakanı Sn. Hilmi Güler Darboğaz'a gelerek bizzat gezip gördüğü Killik Mevkii'nde Gölet yapımı için Darboğazlılara müjdeyi verdi.

 

2006 yılı sonbaharında Killiğin Deresi diye tabir edilen yerde bir çok bahçe de kamulaştırılarak gölet inşaatına başlandı.

 

2010 yılı sonlarına doğru bitmesi planlanan Killik Göleti'nin hava koşullarına da bağlı olarak en geç 2011 ilkbaharında tamamlanarak su tutmaya başlayacağı belirtiliyor.

 

Killik Göleti'nin Kapasitesi ve diğer özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

 

vde dolgu tipi

Kaya Dolgu

 Depolama hacmi

1,1  hm3

 Aktif Hacim

1,077 hm3

 Ölü Hacim

0,0225 hm3

 Yükseklik (talvegden)

35,0  m

 Yükseklik (temelden)

43,0 m

 Sulama Alanı

196 ha

 Proje rantabilitesi

1,1

 

Önceki: Soyadlarımız-Sülaleler
Sonraki: Şehit ve Gazilerimiz
DÜĞÜN -DERNEK TAKVİMİ

Yaz dönemi Düğün,Nişan,Sünnet,Mevlid gibi etkinlik tarihlerinizi iletişim sayafasından bize yazın bu köşede yayınlayalım.

-------------------

Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
TARİHTEN ESİNTİLER

AHMET TANER KIŞLALI

 

21 Ekim 1999 günü saat 09:40'da Cumhuriyet gazetesine yazdığı son yazısını faksladıktan yaklaşık 19 dakika sonra evinden çıktı. 06 GK 377 plakalı aracına yönelen Kışlalı, arabasının üstüne silecek ile kaput arasına konulmuş poşete sarılı paketi alıp sol eliyle kapıyı açtığı sırada büyük bir patlama meydana geldi. Sol kolu kopan Kışlalı site bekçisi Arif Emirhan Kılıç tarafından Bayındır Hastanesi'ne götürüldü. Saat 10:02'de kalp koroner atışı durmuş, nabzı hızlanmış ve bilinci kapanmış bir şekilde Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. Operatör Dr. Hasan Karakış tarafından yapılan muayene sonrası öldüğü tespit edildi. Ölüm raporu yine Hasan Karakış tarafından hazırlandı ve Dr. Ersin Kaya tarafından basın açıklamasıyla bildirildi. Mezarı Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'ndadır.

Ölümünden sonra 1999 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

 

Sepet
Sepetiniz boş.
LOGO LİNKLER

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Efkan KAYA